Malé žňové zamyšlení našeho agronoma

„Tak nám opět po roce začaly žně. Pro nás zemědělce je to takový malý svátek. Zúročení celoročních starostí o pole a plodiny na něm. A teď přišel ten okamžik, kdy se těšíme, kolik nám toho příroda nadělila. Protože žně znamenají sklizeň plodin, které v tomto období dozrávají.

Vzpomínám si na tu nervozitu, když jsem byl ještě malý kluk, a kolem domu projely kombajny. To by mě doma neudržel nikdo. Do dnešních dnů mám rád hučení kombajnů při sečení, pískání při couvání a ta vůně sklizeného pole? Jsem rád, že i v dnešní době se najde spousta dětí, které nám do kombajnu mávají anebo se přijdou podívat na kraj pole. Jen Vás všechny prosím, dbejte své bezpečnosti.

Takto žně vypadají jako idylické a vlastně klidné období. Ale musím říct, že tomu tak není. Jsou to velmi náročné chvíle, jak pro techniku, tak hlavně pro její obsluhu. Chlapi v kombajnech, na odvozech, v nakladačích a obsluhy posklizňových linek dostanou za těchto pár dní slušný záhul. Jen si to představte. Ráno přijdu do práce, spěchám abych kompresorem vyfoukal kombajn, dokud nebude takové vedro. Poté si musím udělat údržbu stroje, což obnáší namazat a projít celý kombajn. Natankovat a hurá na pole. Několikrát za žně se stane, že je nutné jet dlouho. To znamená, že ve stroji sedím třeba do půlnoci. O půlnoci dojedu na dvůr. A víte, co mě ráno čeká? No přece vstávat brzy, abych si vyfoukal kombajn ….
Věřím tomu, že v každém z nás, který tuto práci dělá, je ten kousek toho malého dítěte, které se těší, až pojedou ty kombajny na pole …..

Chtěl bych touto cestou poprosit řidiče, cyklisty, běžce a další účastníky silničního provozu, aby s námi měli teď pár dní trpělivost. Já vím, že ten kombajn jede pomalu, na cestě zavazí, ale my se na to pole musíme nějak dostat. A třeba když pojedete krokem za kombajnem nebo traktorem, tak si v duchu vzpomeňte, jestli jste taky jako malí nestáli u pole a nedívali se jak se to obilí seče.

Tak nám prosím držte palce, abychom to vše zvládli. Kolegům zemědělcům přeji poklidné žně bez poruch a nervů. A hlavně ať to trochu sype ….

Vám ostatním přeji krásné prožité letních prázdnin a dovolených. A když budete třeba sedět na zahrádce u hospody, s vychlazenou jedenáctkou ve skle, a kolem se budou prohánět prášící traktory, tak si vzpomeňte na tento článek. Třeba ten traktor zrovna z pole veze sladovnický ječmen, který je potřeba k výrobě toho zlatavého moku, který držíte v ruce.

Po žních jsou tak zvané dožínky. Kdy se oslavuje, že je úroda doma. V našem případě, je to DEN OTEVŘENÝCH VRAT …. Letos 19.8. od 12.00 na středisku v Babicích. Těšíme se na Vás.